سامانه مدرسه هوشمند پویان

 پیش ثبت نام آنلاین

 مدارک مورد نیاز برای ثبت نام

 


 ضرب المثل ها

 کتابخانه کودکان

 

 آمار بازدید ها

از نظر روانشناسان آموزش مهمترین مهارت های زندگی به کودکان پس از تامین نیازهای اولیه دارای بالاترین اولویت قرار دارد. فرزند خود را در اولین جلسه کلاس مدرسه یا دانشگاه تصور کنید. از او چه انتظاری دارید. او باید چه مهارت هایی را بکار بگیرد؟ مهارت هایی مانند تعامل با دیگران، مدیریت زمان، پول و دارایی یا اینکه تنها بتواند از پس شستن دست هایش برآید شما را قانع می کند؟

 

همانطور که قطعا شما هم با ما موافقید فرزند شما برای حضور در اجتماع باید مهارت هایی بیش از آنچه از یک کودک انتظار میرود را آموخته باشد.

 

 

  • اما آیا شما برای آموختن این مهارت ها به فرزن خود برنامه ای داشته یا دارید؟

  • آیا دقیقا میدانید کدام مهارت های زندگی در درجه اصلی اهمیت هستند؟

  • آیا میدانید روش آموزش موثر هر کدام در هر سن کدام است؟

 

 

 

 

برای اینکه به این سوالات پاسخ دهیم ادامه این مطلب را از دست ندهید.

یکی از مهم‌ترین وظایف والدین، تربیت فرزندان است؛ فرزندانی که امروز در کانون خانواده در حال تربیت تحت نظر والدین هستند، به‌زودی باید خودشان سرپرستی تشکیل یک خانواده را به عهده بگیرند. والدین، آینه تمام نمای فرزندان خود هستند، تمامی رفتارها، گفتارها و برخوردهای والدین نه‌تنها در روحیه و ذهنیت فعلی فرزندان ما تأثیرگذار است، بلکه شکل‌دهنده شخصیت اجتماعی آینده فرزندان ما نیز است.

بسیاری از اختلافات زوجین در زندگی مشترک حاصل رفتارهای والدین­ در دوران قبل از ازدواج است؛ درواقع زوجین، الگوی تربیتی دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را به‌عنوان یک روش در زندگی مشترک خود نیز پیاده می­کنند. این جمله بدین معناست که بسیاری از اختلافات زناشویی زوجین ریشه در شیوه تربیت دوران کودکی آنها دارد.

والدین باید راهبردهای مواجهه با مشکلات زندگی را به فرزندان خود بیاموزند. همچنین والدین باید فرزندان خود را با مشکلاتی که در زندگی زناشویی با آن مواجهه می ­شوند و راه­کارهای حل آن آشنا نمایند.

اهمیت آموزش مهارت های زندگی در تربیت کودکان

اهمیت آموزش مهارت های زندگی در تربیت کودکان

والدین عزیز،‌ گاهی انسان در مواجه با مشکلات زندگی در شرایطی قرار می­ گیرد که احساس می ­­کند خیلی درمانده، ناامید و یا بی­ انگیزه شده است و گاهی فکر می­ کند فراز و نشیب­ های زندگی خیلی فراتر از حد توان  است و یا گاهی فکر می­ کنیم این مشکلات فقط منحصر به ماست و هیچ‌کس در دنیا این‌قدر مشکل در زندگی ندارد.

حتی گاهی سؤال می­کنیم:

 «خدایا چرا من؟»

«چرا این بلا باید سر من بیاید؟»

گاهی از کوچک­ترین رفتار و گفتار دیگران رنجیده شده یا به خشم می آییم و عکس­ العمل تند و پرخاشگرانه از خود نشان می­ دهیم و یا شروع به خودخوری می کنیم؛ گاهی در برابر دوراهی‌های زندگی که تصمیم ­های مهم باید بگیریم خیلی شتاب­زده و عجولانه عمل می کنیم که درنهایت هم منجر به پشیمانی و بروز مشکلات بیشتر در زندگی می‌شود.

گاهی خیلی سریع در برابر دیگران تحت تأثیر قرارگرفته و حتی در مقابل حرف غیرمنطقی آن‌ها تسلیم می­ شویم و گاهی برعکس، با سماجت در برابر حرف­های منطقی دیگران می ­ایستیم و سعی می­کنیم حرف خودمان به کرسی بنشانیم.

همه این موارد به دلیل ناپختگی و کمی تجربه و عدم آموزش مناسب مهارت های زندگی و نبود آگاهی در تربیت کودک است. مطمئن باشید فرزندان شما هم دیر یا زود با این مشکلات در زندگی مشترک آینده خود مواجه می­شوند. پس از هم ­اکنون برای آموزش مهارت های زندگی به کودکان خود  وقت بگذاریم تا فرزندان ما در آینده با مشکلات کمتری مواجه بوده و بهتر بتوانند راه­کار  حل مشکلات زندگی خود را بیابند.

از دیدگاه روانشناسی ، یکی از مواردی که در بروز نارضایتی­ های زناشویی و بعضاً طلاق عاطفی و طلاق رسمی تأثیرگذار است،‌ عدم آموزش مهارت های زندگی در دوران کودکی و نوجوانی است. وقتی فرزندان با ناملایماتی که در زندگی برای آنان پیش خواهد آمد آشنا نشده و آموزش لازم را برای حل مشکلات زندگی خود نبینند، با کوچک­ترین تندباد و بروز ناملایماتی،  زندگی آن‌ها دستخوش بحران می‌شود.

والدین چه مهارت های زندگی به کودکان خود آموزش دهند؟

والدین چه مهارت های زندگی به کودکان خود آموزش دهند؟

به عقیده دکتر روانشناس و متخصص در مشاوره کودک ، مهم‌ترین مهارت های زندگی که فرزندان می­ بایست در دوران کودکی ، نوجوانی و جوانی (دوران مجردی) آموزش ببینند تا در زندگی آینده بتوانند توانایی حل مشکلات زندگی خود را داشته باشند و به‌سادگی زندگی آن‌ها دست­خوش بحران نگردد عبارت‌اند از:

آموزش مهارت خودآگاهی به کودکان

آموزش مهارت خودآگاهی به کودکان

از دیدگاه روانشناسی ، مهارت خودآگاهی یعنی شناخت کامل و دقیقی از خود داشتن و خود را درست توصیف کردن، چه شناخت از صفات و ویژگی­های ظاهری و جسمانی مانند قد، وزن، رنگ مو و … و چه شناخت از ویژگی­های درونی و توانایی و استعدادها، علایق و ویژگی های شخصیتی مانند صبوری یا عجول بودن، خونسرد یا عصبی بودن، حساس یا زودرنج بودن.

آموزش مهارت خود آگاهی به کودکان موجب می­ گردد که فرزندان ما در موقعیت­ های مختلف بتواند عکس ­العمل خود را پیش ­بینی نموده و چنانچه ضعفی در فرد وجود داشته باشد به‌موقع به رفع آن بپردازد و بتواند مسئولیت­های متناسب با توانایی خود را عهده دار شده و در رشد و شکوفایی استعدادهای خود گام بردارد.

آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان

آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان

در هنگام عصبانیت، معمولاً فرد نمی­تواند تصمیم درست و مناسبی بگیرد و بیشتر تصمیمات در این لحظه، غیرمنطقی و نامناسب هستند. نفس­های عمیق کشیدن (در صورت امکان در حالت درازکش یا نشسته) و تمرین آرامش‌طلبی، ترک محیط استرس ­زا، انجام کارهای آرامش‌بخش (مثل ورزش، گوش دادن به موسیقی، مطالعه و …) از راه­کارهای کنترل خشم است.

راهکارهای مختلفی برای کنترل خشم وجود دارد که در کتاب­های مختلف به آن پرداخته‌شده است و شرکت در کارگاه­ مهارت های زندگی هم که در مراکز مختلف (فرهنگ­سراها، سرای محله ­ها، مراکز مشاوره و …) نیز می­تواند در این خصوص مفید باشد.

آموزش مهارت حل مسئله و تصمیم ­گیری به کودکان

آموزش مهارت حل مسئله و تصمیم ­گیری به کودکان

تاکنون چندین بار اتفاق افتاده که در زندگی با مسئله و مشکلی روبه‌رو شوید و ندانید چه راهی را برای حل مسئله انتخاب کنید و یا ندانید کدام راه حل بهترین است و یا بر سر چندراهی قرار بگیرید و نتوانید تصمیم بگیرید  کدام راه را انتخاب کنید؟

برای تصمیم‌گیری درست و حل مسئله، ابتدا باید موضوع و مشکل پیش‌آمده را بشناسیم و در مورد آن به مطالعه و بررسی پرداخته و اطلاعات لازم را جمع­ آوری کنیم. این اطلاعات را می‌توان از افراد مطلع و صاحب‌نظر، رسانه، کتاب، اینترنت و … جمع‌آوری نمود و سپس به تجزیه‌وتحلیل آن بپردازیم. ازآنجایی‌که در مرحله تجزیه‌وتحلیل و نتیجه‌گیری ممکن است از تجربه و تخصص لازم برخوردار نباشیم، بهتر است در این مرحله به افراد متخصص و صاحب‌نظر، معلمان و مرکز مشاوره مراجعه شود.

 

 

 

 

 

 

 

 دبستان هاتف

بهترین دبستان گرگان

دبستان پسرانه غیردولتی هاتف

 ثبت نام دبیرستان صدف

بهترین دبیرستان گرگان

دبیرستان دخترانه دوره اول هوشمند صدف

 تقویم روز
 
 


small telephone ringing animated gif

به منظور ارتباط بهتر و سريعتر با مدرسه ،شما می توانيد با شماره های


32523956 و 32540956

و شماره 09117005288 خانم بینات مدیریت محترم دبستان تماس حاصل فرمایید.

 


sadafgolestan90@yahoo.com

 

sadaf_school_complex

 

t.me/sadafgolesstan